Fikirtepe’de Çarpık Kentleşme Sorunu Bitiyor!

Fikirtepe’de Çarpık Kentleşme Sorunu Bitiyor!

Bir zamanlar çarpık yapılaşma ve kalitesiz yapılarıyla gündemde olan Fikirtepe’de, kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, biten bazı projelerdeki konutların teslimi ile “yeni yaşam” da başladı.

1 milyon 300 bin metrekarelik Fikirtepe’de 61 yapı adasının 4’ünde inşaatlar bitti. İnşaat ve ruhsat işlemleri devam eden 52 yapı adasının 21’inde ruhsatlar alınırken, 31 ada için de ruhsat başvuruları yapıldı. Yapımı biten 4 projede teslimatlar sürerken, bunların 2’sinde “yeni yaşam” da başladı.

“45 milyar TL’lik sinerji, yıllık 100 bin kişilik istihdam sağlıyor”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin son 60-70 yılda ciddi göç almasıyla çarpık yerleşme, kalitesiz yapı ve gecekondulaşma sonrası bu hale geldiğini ifade ederek, Fikirtepe’de kentsel dönüşüme giden ve bölgenin riskli alan ilan edilmesi sürecine değindi.

Halihazırda bölgede 35 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Durbakayım, 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda 2 bin 500’ü ticari olmak üzere 40 bine yakın bağımsız birimin hayata geçirileceğini bildirdi.

Durbakayım, “Fikirtepe’de sadece dönüşüm sürecinde 45 milyar liralık bir inşaat ekonomisi oluştu. 45 milyar TL’lik sinerji, yıllık 100 bin kişilik istihdam sağlıyor. Hükümetin burası ile yakından ilgilenmesinin sebeplerinden birisi de bu. Çünkü işsizliğin olduğu bir ülkede 100 binlik istihdam çok önemli.” şeklinde konuştu.

“Bağdat Caddesi’nin pabucunu dama atacak”

Fikirtepe’nin Bağdat Caddesi’nin pabucunu dama atacak bir potansiyele sahip olacağını vurgulayan Durbakayım, “Finans merkezine, E-5’e, denize yakın, üç metro durağı bulunan Fikirtepe’de, Barselona’daki La Rambla Caddesi’ne benzer bir cadde yapılacak.” dedi.

“56 ada için ‘iş tamam’ diyebiliriz”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, yıl sonuna kadar Fikirtepe’deki 5 yapı adasında da problemlerin çözülmesini umduklarını ifade ederek, “56 ada için ‘iş tamam’ diyebiliriz. 61 yapı adasının 56’sında, yani yüzde 92’sinde sorunlar çözüldü. Çok küçük problemler kaldı. Kalan 5 ada için de çözümler süratle devreye girecek.” diye konuştu.

Durbakayım, ortaya çıkacak yeni Fikirtepe’nin tüm ülkenin değeri olacağını, yabancı yatırımcı çekeceğini ve Türkiye’ye değer katacağını söyledi.

 “5 yıl içinde çok daha ciddi artışlar bekliyoruz”

Fikirtepe’de dönüşümün 2010 yılında konuşulmaya başladığını, daha sonra gelen resmi dönemlerle birlikte bölgede ciddi değer artışı yaşandığını kaydeden Durbakayım, “2010 yılında bölgede ortalama metrekare değeri bin TL iken, şu anda rakam 9 bin 500 lira seviyelerine yükseldi. Bu rakam ileride çok daha yüksek olacak. 5 yıl içinde çok daha ciddi artışlar bekliyoruz.” diye konuştu.